11.10 | Noaptea albă a galeriilor 13 | Bucureștiul oferă 69 de spații culturale
Vineri, 11 octombrie, Noaptea Albă a Galeriilor (NAG) intră în al 13-lea an de existență și o face printr-un program nocturn de artă care se va desfășura în București și alte 13 orașe din țară.
Galerii de artă, muzee, institute culturale, spaţii alternative, huburi creative şi ateliere de artist din București, Alba Iulia, Arad, Braşov, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Miercurea Ciuc, Petrila, Reşiţa, Sfântu Gheorghe, Sibiu, Târgu Mureş și Timişoara își vor deschide porțile publicului pentru o ediție care stă, doar simbolic, sub semnul ghinionului și al superstiției.
În București, 69 de locații vor anima harta celei de-a treisprezecea ediții NAG, invitând publicul să petreacă o noapte albă în compania artei contemporane.
Programul NAG oferă ca în fiecare an posibilitatea publicului de a descoperi cultura contemporană în toată diversitatea ei, de la arte vizuale la arte performative, muzică sau film, și în toate formele de prezentare, de la expunerea muzeală, la concepte curatoriale sau lucrări expuse direct în studiourile artiștilor.
69 de spații culturale bucureștene – galerii, spații alternative, ateliere de artist – ți-au pregătit un program special de noapte ca să bântui vinerea asta în căutare de artă contemporană. Am listat mai jos pentru tine toate evenimentele cărora poți să le treci pragul pe 11 octombrie, de la ora 19:00 până în creierii nopții.
Harta o găsești aici: noapteagaleriilor.ro/ro/2019/bucurești/harta
- 1001 arte (galerie), 19:00 – 03:00 – Țara lui Soare-Așteaptă
- A5 Studio Space (spațiu alternativ), 19:00 – 03:00 – GOOD DOGS
- Alert studio (galerie), 19:00 – 02:00 – Lilian Theil
- AnnArt Gallery (galerie), 19:00 – 02:00- The Road to Las Palmas
- ARTH HUB (galerie), 19:00 – 02:00 – Dinca Superstar
- Art Yourself Gallery (galerie), 19:00 – 01:00 – Art Yourself Gallery aniversare 8 ani: Liviu Mihai/Mental layers & Misha Diaconu/Te simt in podul palmei
- ArtHalle (galerie), 19:00 – 03:00 – The imminence of life in the sensitive shell
- Artist Studio Ilinca Strungaru (atelier de creație), 18:00 – 03:30 – Altul nu e negarea mea
- Atelier030202 (galerie), 18:00 – 02:00 – Predictable Constructs
- Atelier 35 (galerie), 18:00 – 00:00 – On Off Structures
- Atelier Lucian Sandu Milea (atelier de creație), 19:00 – 01:00 – Stereoscopic – AR&VR
- Beciul Național de Artă Contemporană (galerie), 21:00 – 01:00 – Inside Out
- Biblioteca Centrală Universitară Carol I (spațiu alternativ), 19:00 – 02:00 – O linie roşie
- Carol 53 (hub creativ),
20:00 – 04:00 – Povestea Inimii .Capitolul III. Cristian Scutaru
20:00 – 04:00 – Evofly
19:00 – 03:00 – Insula - Cazul 101 (spațiu alternativ), 19:00 – 02:00 – Cans ‘n’ statistics
- Centrul Artelor Vizuale Multimedia (galerie), 18:00 – 00:00 – Still Alive
- Centrul Expozițional Documentar al Universității de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu (galerie), 17:00 – 03:00 – Prezentarea Colecției Stephan Eleutheriades și Elisabeta Moraitakis
- Casa Caragiale (galerie), 19:00 – 03:00 – Ia-mă cu tine!
- CINETic (hub creativ)
20:00 – 02:00, Fly baby, fly!
20:00 – 02:00, Magic Hands
20:00 – 02:00, One day it’s going to be too late – o secvență de gânduri interactivă
20:00 – 02:00, Sonic Images II – The Jam Session
20:00 – 02:00, Vague News
20:00 – 02:00, Călușarii – roman grafic animat interactiv - creart (galerie), 19:00 – 01:00, Adi Bulboacă – Staging the Stage
- Diploma (spațiu alternativ), 19:00 – 01:00, DIPLOMA
- Diptych Art Space (spațiu alternativ), 19:00 – 02:00, Visionary | Works 1973 – 2014
- EFdeN (spațiu alternativ), 19:00 – 01:00, From sketch to illustrating, from light to video mapping
- Estopia Art Gallery (galerie), 19:00 – 03:00, Moonlighting
- E T A J artist-run space (galerie), 19:00 – 03:00, Playing GOD, why?
- GAEP (galerie), 19:00 – 03:00, How to Disappear
- Galeria Alexandra’s (galerie), 19:00 – 02:48, Kira Hagi Exhibition
- Anca Poterasu Gallery (galerie), 19:00 – 03:00, not everything means something, honey (vol.2)
- Galeria Contemp (galerie), 19:00 – 02:00, ART SALES NIGHT – for Art Lovers
- Contrast Center (galerie), 18:00 – 04:00, Gogu Constantinescu – 100 de ani de Sonicitate
- Galateca (galerie)
19:00 – 01:00, Toxic Two
19:00 – 01:00, Avem la vânzare perne de deșteptare
19:00 – 01:00, ARTA LA INTRARE - Galeria de Stări și Obiecte (galerie), 18:00 – 03:00, Element
- Ivan Gallery (galerie), 19:00 – 00:00, Tiles and Tiles
- Galeria Nicodim (galerie), 19:00 – 00:00, Simphiwe Ndzube: In the Order of Elephants After the Rain
- Galeria Posibilă (galerie), 20:00 – 04:00, Like Water Under the Bridge
- Galeria Romană (galerie), 19:00 – 01:00, CERNERE-CER, artist CONSTANTIN FLONDOR
- Galeria Romniceanu (galerie), 20:00 – 02:00, Roboți
- Sector 1 Gallery (galerie), 14:00 – 01:00, Frumusețe conștientă – Yvonne Hasan
- Suprainfinit Gallery (galerie), 14:00 – 00:00, Vizavi
- Galeriile Carol (galerie)
21:00 – 02:00, DISCONNECTED
19:00 – 02:00, Brain inside(out) - G A R A J gallery (galerie), 18:00 – 03:30, Notite pentru mai tarziu
- Goethe Institut (spațiu alternativ), Pavilion 32, 19:00 – 00:00, BAUHAUS IMAGINISTA
- Goodbuy Gallery (galerie), 19:00 – 01:00, Great Expectations
- Grădina EDEN (spațiu alternativ), 19:00 – 00:00, Portrete de Cartier – Portret de Obor
- Green Hours (spațiu alternativ), 19:00 – 03:00, ANIMEST 2019 // VR INSTALLATIONS / INSTALAŢII VR @ Green Hours
- H’art Gallery (galerie), 19:00 – 02:00, Comă la H’art
- H3 (spațiu alternativ), 20:30 – 07:00, NyhTo
- Halucinarium – Triaj creativ (spațiu alternativ)
20:00 – 03:00, Noua Imaginaţie Ambientală
20:00 – 02:00, Culori Vii. Atelier de biodesign sustenabil cu Nost.Algae #arteplastice #exclusivnag - Hotel Intercontinental București, Intermezzo Bar (galerie), 19:00 – 01:00, PORTAL
- Cuimbold, Galeria – Acuarela (galerie)
19:00 – 01:00, PISICAPĂTRATĂ
19:00 – 01:00, Descoperă expoziția Un-hidden Romania x Acuarela - Instituto Cervantes de Bucarest (galerie), 21:00 – 03:00, Formele sufletului / Las Formas del Alma
- Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet/Institutul…(galerie)
19:00 – 03:00, Confluenţe
19:00 – 03:00, Cum consumați opera (de artă)? Eveniment de receptare a artei - Kube Musette (galerie), 21:30 – 02:30, Animest VR Experience
- Laborna (galerie), 19:00 – 03:00, NOAPTEA MINȚII
- Liceul de Arte Plastice N. Tonitza (spațiu alternativ), 19:00 – 00:00, Colors Talk -Workshop la NAG
- Make a Point (spațiu alternativ), 19:00 – 02:00, Thriving Monologues – Art Factory
- MARe/Muzeul de Artă Recentă (galerie)
19:30 – 00:00, GPS. Geometrii Post-Sistem în arta românească de acum
19:30 – 00:00, Ceva
19:30 – 00:00, Diversitate stilistică cu răspundere limitată - Mobius Gallery (galerie), 19:00 – 03:00, The Other Body
- Nadina Pascariu Gallery (galerie), 20:00 – 00:00, Facerea
- Muzeul Municipiului București – Palatul Șuțu (spațiu alternativ), 18:00 – 00:00, Vernisajul expoziției Maeștrii Benzii Desenate Românești – Sandu Florea (New York), la Palatul Suțu
- Qreator (galerie), 22:00 – 05:00, Afterparty of creativity
- Rezidența BRD Scena9 (spațiu cultural)
19:00 – 03:00, Outside Histories / Istorii pe din afară
19:00 – 03:00, Mattis Teutsch. Avangardă și realism constructiv
19:00 – 03:00, My first animation
23:00 – 23:30, Stormy Night
00:00 – 00:35, Smooth liminal - Rotenberg – Uzunov (galerie), 19:00 – 03:00, Piliuță 90
- Salonul de proiecte (galerie), 19:00 – 00:00, Muzeul absent
- Teatrul Evreiesc de Stat (galerie), 18:00 – 00:00, Papirene Kinder/Copii de hartie. Fotografie semnată Aurel Bauh
- The Hive (atelier de creație), 19:00 – 02:00, THE HIVE OPEN STUDIO
- tranzit.ro (spațiu alternativ), 18:00 – 00:00, Cercetări artistice ale plantelor
- UNAgaleria (galerie), 19:00 – 02:00, “STARt”
- Victoria Hub (hub creativ), 19:30 – 00:00, Victoria Hub exhibition @NAG