23 sept – 31 oct: Program Cinemateca Romana
CINEMA UNION
Marţi, 23 septembrie
17:30 Premieră: BRÂNCUŞI DIN ETERNITATE (România, 2014, 100 min.; film biografic, dramă) – regia: Adrian Popovici – cu: Ioan Andrei Ionescu, Iulia Verdeş, Alexandru Potocean, Claudiu Bleonţ, Vlad Rădescu, Andra Negulescu
19:30 Premieră: AMERICA, VENIM! (România, 2014, 90 min.; comedie) – regia: Răzvan Săvescu – cu: Mihai Călin, Adrian Văncică, Gheorghe Ifrim, Tania Popa, Ioana Blaj, Ion Sapdaru, Alexandru Bindea, Mira Furlan, Ştefan Giurgiu
Miercuri, 24 septembrie
17:30 Premieră: AMERICA, VENIM! (România, 2014, 90 min.; comedie) – regia: Răzvan Săvescu – cu: Mihai Călin, Adrian Văncică, Gheorghe Ifrim, Tania Popa, Ioana Blaj, Ion Sapdaru, Alexandru Bindea, Mira Furlan, Ştefan Giurgiu
19:30 Premieră: BRÂNCUŞI DIN ETERNITATE (România, 2014, 100 min.; film biografic, dramă) – regia: Adrian Popovici – cu: Ioan Andrei Ionescu, Iulia Verdeş, Alexandru Potocean, Claudiu Bleonţ, Vlad Rădescu, Andra Negulescu
Joi, 25 septembrie
17:30 Premieră: BRÂNCUŞI DIN ETERNITATE (România, 2014, 100 min.; film biografic, dramă) – regia: Adrian Popovici – cu: Ioan Andrei Ionescu, Iulia Verdeş, Alexandru Potocean, Claudiu Bleonţ, Vlad Rădescu, Andra Negulescu
19:30 Premieră: AMERICA, VENIM! (România, 2014, 90 min.; comedie) – regia: Răzvan Săvescu – cu: Mihai Călin, Adrian Văncică, Gheorghe Ifrim, Tania Popa, Ioana Blaj, Ion Sapdaru, Alexandru Bindea, Mira Furlan, Ştefan Giurgiu
Vineri, 26 septembrie
Festivalul Internaţional de Film Digital Kinofest 2014
(toate filme sunt subtitrate în engleză)
16:45 Off Animaţie – Program 1
18:00 Competiţie Ficţiune – Program 1
19:40 Competiţie Ficţiune – Program 1
21:00 Off Animaţie – Program 2
Sâmbătă, 27 septembrie
11:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): DUMBRAVA MINUNATĂ (România, 1980, 82 min.; film pentru copii, feerie muzicală, ecranizare a nuvelei omonime de Mihail Sadoveanu) – regia: Gheorghe Naghi – cu: Diana Muscă, Ernest Maftei, Elena Drăgoi, Florina Cercel, Matei Alexandru, Draga Olteanu Matei, Ileana Stana Ionescu, Cezara Dafinescu, Rodica Popescu, Maria Ploae, Aimée Iacobescu
12:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): DUMBRAVA MINUNATĂ (România, 1980, 82 min.; film pentru copii, feerie muzicală, ecranizare a nuvelei omonime de Mihail Sadoveanu) – regia: Gheorghe Naghi – cu: Diana Muscă, Ernest Maftei, Elena Drăgoi, Florina Cercel, Matei Alexandru, Draga Olteanu Matei, Ileana Stana Ionescu, Cezara Dafinescu, Rodica Popescu, Maria Ploae, Aimée Iacobescu
14:00 Premieră: ÎN CURTE / DANS LA COUR (Franţa, 2014, 97 min.; comedie dramatică) – regia: Pierre Salvadori – cu: Catherine Deneuve, Gustave Kervern, Féodor Atkine, Pio Marmaï
Festivalul Internaţional de Film Digital Kinofest 2014
(toate filmele sunt subtitrate în engleză)
16:45 Off Ficţiune – Program 1
18:00 Competiţie Animaţie – Program 1
19:40 Competiţie Animaţie – Program 2
21:00 Off Ficţiune – Program 2
Duminică, 28 septembrie
11:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): DUMBRAVA MINUNATĂ (România, 1980, 82 min.; film pentru copii, feerie muzicală, ecranizare a nuvelei omonime de Mihail Sadoveanu) – regia: Gheorghe Naghi – cu: Diana Muscă, Ernest Maftei, Elena Drăgoi, Florina Cercel, Matei Alexandru, Draga Olteanu Matei, Ileana Stana Ionescu, Cezara Dafinescu, Rodica Popescu, Maria Ploae, Aimée Iacobescu
13:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): DUMBRAVA MINUNATĂ (România, 1980, 82 min.; film pentru copii, feerie muzicală, ecranizare a nuvelei omonime de Mihail Sadoveanu) – regia: Gheorghe Naghi – cu: Diana Muscă, Ernest Maftei, Elena Drăgoi, Florina Cercel, Matei Alexandru, Draga Olteanu Matei, Ileana Stana Ionescu, Cezara Dafinescu, Rodica Popescu, Maria Ploae, Aimée Iacobescu
14:30 Premieră: PLANŞA (România, 2014, 83 min.; dramă, film romantic) – regia: Andrei Gheorghe – cu: Olimpia Melinte, Silvian Vâlcu, Marian Adochiţei, Gheorghe Horia
Festivalul Internaţional de Film Digital Kinofest 2014
(toate filmele sunt subtitrate în engleză)
16:45 Competiţie Micromovie
18:00 Panorama Gobelins, Panorama ArtFx
19:40 Filmele premiate la Kinofest 2014
20:00 Made in Germany
Marţi, 30 septembrie
18:00 Premieră: PLANŞA (România, 2014, 83 min.; dramă, film romantic) – regia: Andrei Gheorghe – cu: Olimpia Melinte, Silvian Vâlcu, Marian Adochiţei, Gheorghe Horia
19:30 Premieră: ÎN CURTE / DANS LA COUR (Franţa, 2014, 97 min.; comedie dramatică) – regia: Pierre Salvadori – cu: Catherine Deneuve, Gustave Kervern, Féodor Atkine, Pio Marmaï
Miercuri, 1 octombrie
17:30 Premieră: ÎN CURTE / DANS LA COUR (Franţa, 2014, 97 min.; comedie dramatică) – regia: Pierre Salvadori – cu: Catherine Deneuve, Gustave Kervern, Féodor Atkine, Pio Marmaï
19:30 Premieră: PLANŞA (România, 2014, 83 min.; dramă, film romantic) – regia: Andrei Gheorghe – cu: Olimpia Melinte, Silvian Vâlcu, Marian Adochiţei, Gheorghe Horia
Joi, 2 octombrie
18:00 Premieră: PLANŞA (România, 2014, 83 min.; dramă, film romantic) – regia: Andrei Gheorghe – cu: Olimpia Melinte, Silvian Vâlcu, Marian Adochiţei, Gheorghe Horia
19:30 Premieră: ÎN CURTE / DANS LA COUR (Franţa, 2014, 97 min.; comedie dramatică) – regia: Pierre Salvadori – cu: Catherine Deneuve, Gustave Kervern, Féodor Atkine, Pio Marmaï
Vineri, 3 octombrie
18:00 Premieră: AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
19:30 Zilele Documentarului Croat (intrarea liberă): GANGSTERUL IUBIRII / GANGSTER TE VOLI / GANGSTER OF LOVE (Croaţia-Germania-România, 2013, 80 min.; film documentar) – regia: Nebojsa Slijepcevic – subtitluri în engleză – proiecţie urmată de discuţie
Sâmbătă, 4 octombrie
11:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AMINTIRI DIN COPILĂRIE (România, 1965, 100 min.; film biografic, ecranizare după opera omonimă a lui Ion Creangă) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Ștefan Ciobotărașu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruț
13:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AMINTIRI DIN COPILĂRIE (România, 1965, 100 min.; film biografic, ecranizare după opera omonimă a lui Ion Creangă) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Ștefan Ciobotărașu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruț
15:00 LOVE BUS: CINCI POVEŞTI DE DRAGOSTE DIN BUCUREŞTI (România, 2014, 72 min.; film colectiv) – regia: Roxana Andrei, Mihai Mincan, Florin Babei, Constantin Radu Vasile, Andrei Georgescu – cu: Ada Galeş, Cătălin Jugravu, Andrei Ion, Tania Popa, Andrei Seuşan, Iulia Ciochină, Bogdan Zamfir, Cătălina Crişan, Issabela Yang, Nicolas Teodorescu, Carla Teaha, Ştefan Mircea, Alec Secăreanu, Victoria Răileanu
16:30 Premieră: AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
18:00 Premieră: TERAPIE PENTRU CRIMĂ (România, 2014, 80 min.; comedie neagră) – regia: Kiki Vasilescu – cu: Claudia Pavel (Cream), Cătălin Ciurdar, Vlad Corbeanu, Robert Radoveanu, George Constantinescu
19:30 Zilele Documentarului Croat (intrarea liberă): NORUL / OBLAK / THE CLOUD (Croaţia, 2011, 78 min.; film documentar) – regia: Miroslav Sikavica – subtitluri în engleză – proiecţie urmată de discuţie
Duminică, 5 octombrie
12:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AMINTIRI DIN COPILĂRIE (România, 1965, 100 min.; film biografic, ecranizare după opera omonimă a lui Ion Creangă) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Ștefan Ciobotărașu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruț
14:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AMINTIRI DIN COPILĂRIE (România, 1965, 100 min.; film biografic, ecranizare după opera omonimă a lui Ion Creangă) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Ștefan Ciobotărașu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruț
16:00 KYRA KYRALINA (România, 2014, 99 min.; dramă, film de epocă, adaptare după nuvela omonimă şi alte scrieri ale lui Panait Istrati) – regia: Dan Piţa – cu: Iulia Dumitru, Iulia Cîrstea, Corneliu Ulici, Ştefan Iancu, Mircea Rusu, Florin Zamfirescu – subtitluri în engleză
18:00 Premieră: TERAPIE PENTRU CRIMĂ (România, 2014, 80 min.; comedie neagră) – regia: Kiki Vasilescu – cu: Claudia Pavel (Cream), Cătălin Ciurdar, Vlad Corbeanu, Robert Radoveanu, George Constantinescu
19:30 Premieră: AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
Marţi, 7 octombrie
18:00 Premieră: AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
Miercuri, 8 octombrie
17:30 Premieră: TERAPIE PENTRU CRIMĂ (România, 2014, 80 min.; comedie neagră) – regia: Kiki Vasilescu – cu: Claudia Pavel (Cream), Cătălin Ciurdar, Vlad Corbeanu, Robert Radoveanu, George Constantinescu
19:30 Independent Union (premieră): VINERI SEARĂ (România, 2014, 98 min.; comedie neagră, dramă) – regia: Jamil Hendi – cu: Oana-Irina Duţu, Adi Loghin, Ion Haiduc, Nicu Rotaru, Vasile Calofir, Dorotheea Petre, Marius Bodochi, Valentin Teodosiu, Magda Catone, Cătălin Coşarcă, Cristi Toma – subtitluri în engleză – proiecţie specială cu invitaţi
Joi, 9 octombrie
18:00 Premieră: AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
19:30 Premieră: VINERI SEARĂ (România, 2014, 98 min.; comedie neagră, dramă) – regia: Jamil Hendi – cu: Oana-Irina Duţu, Adi Loghin, Ion Haiduc, Nicu Rotaru, Vasile Calofir, Dorotheea Petre, Marius Bodochi, Valentin Teodosiu, Magda Catone, Cătălin Coşarcă, Cristi Toma – subtitluri în engleză
Vineri, 10 octombrie
18:00 VINERI SEARĂ (România, 2014, 98 min.; comedie neagră, dramă) – regia: Jamil Hendi – cu: Oana-Irina Duţu, Adi Loghin, Ion Haiduc, Nicu Rotaru, Vasile Calofir, Dorotheea Petre, Marius Bodochi, Valentin Teodosiu, Magda Catone, Cătălin Coşarcă, Cristi Toma – subtitluri în engleză
20:00 Premieră (tarif unic: 3 lei): ARMENOPOLIS, SUFLET ARMENESC (România, 2014, 58 min.; film documentar) – regia: Izabela Bostan Kevorkian, Florin Kevorkian – proiecţie specială cu invitaţi
Sâmbătă, 11 octombrie
11:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
13:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
14:30 KYRA KYRALINA (România, 2014, 99 min.; dramă, film de epocă, adaptare după nuvela omonimă şi alte scrieri ale lui Panait Istrati) – regia: Dan Piţa – cu: Iulia Dumitru, Iulia Cîrstea, Corneliu Ulici, Ştefan Iancu, Mircea Rusu, Florin Zamfirescu – subtitluri în engleză
16:30 VINERI SEARĂ (România, 2014, 98 min.; comedie neagră, dramă) – regia: Jamil Hendi – cu: Oana-Irina Duţu, Adi Loghin, Ion Haiduc, Nicu Rotaru, Vasile Calofir, Dorotheea Petre, Marius Bodochi, Valentin Teodosiu, Magda Catone, Cătălin Coşarcă, Cristi Toma – subtitluri în engleză
18:30 Premieră (tarif unic: 3 lei): ARMENOPOLIS, SUFLET ARMENESC (România, 2014, 58 min.; film documentar) – regia: Izabela Bostan Kevorkian, Florin Kevorkian
19:30 Premieră: CE-AR FI DACĂ? (CUVÂNTUL CU F) / THE F WORD (WHAT IF) (Canada-Irlanda, 2013, 98 min.; comedie romantică) – regia: Michael Dowse – cu: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Megan Park, Adam Driver, Mackenzie Davis
Duminică, 12 octombrie
11:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
13:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
14:30 BRÂNCUŞI DIN ETERNITATE (România, 2014, 100 min.; film biografic, dramă) – regia: Adrian Popovici – cu: Ioan Andrei Ionescu, Iulia Verdeş, Alexandru Potocean, Claudiu Bleonţ, Vlad Rădescu, Andra Negulescu
16:30 VINERI SEARĂ (România, 2014, 98 min.; comedie neagră, dramă) – regia: Jamil Hendi – cu: Oana-Irina Duţu, Adi Loghin, Ion Haiduc, Nicu Rotaru, Vasile Calofir, Dorotheea Petre, Marius Bodochi, Valentin Teodosiu, Magda Catone, Cătălin Coşarcă, Cristi Toma – subtitluri în engleză
18:30 Premieră (tarif unic: 3 lei): ARMENOPOLIS, SUFLET ARMENESC (România, 2014, 58 min.; film documentar) – regia: Izabela Bostan Kevorkian, Florin Kevorkian
19:30 Premieră: CE-AR FI DACĂ? (CUVÂNTUL CU F) / THE F WORD (WHAT IF) (Canada-Irlanda, 2013, 98 min.; comedie romantică) – regia: Michael Dowse – cu: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Megan Park, Adam Driver, Mackenzie Davis
Marţi, 14 octombrie
17:30 Premieră: CE-AR FI DACĂ? (CUVÂNTUL CU F) / THE F WORD (WHAT IF) (Canada-Irlanda, 2013, 98 min.; comedie romantică) – regia: Michael Dowse – cu: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Megan Park, Adam Driver, Mackenzie Davis
19:30 KINObservator (premieră): QUOD ERAT DEMONSTRANDUM (România, 2014, 107 min.; dramă) – regia: Andrei Gruzsniczki – cu: Sorin Leoveanu, Ofelia Popii, Florin Piersic Jr., Virgil Ogăşanu, Tora Vasilescu, Marc Titieni, Dorian Boguţă, Alina Berzunţeanu, Lucian Ifrim, George Alexandru, Adelaida Zamfira, Paul Ipate, Mihai Călin, Dan Tudor, Medeea Marinescu – proiecţie specială cu invitaţi: regizorul şi scenaristul Andrei Gruzsniczki, producătoarea Velvet Moraru, directorul de imagine Vivi Drăgan Vasile, monteuza şi designerul de sunet Dana Bunescu, actorul Florin Piersic Jr. etc.
Miercuri, 15 octombrie
16:30 Premieră: CE-AR FI DACĂ? (CUVÂNTUL CU F) / THE F WORD (WHAT IF) (Canada-Irlanda, 2013, 98 min.; comedie romantică) – regia: Michael Dowse – cu: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Megan Park, Adam Driver, Mackenzie Davis
18:30 Premieră (tarif unic: 3 lei): ARMENOPOLIS, SUFLET ARMENESC (România, 2014, 58 min.; film documentar) – regia: Izabela Bostan Kevorkian, Florin Kevorkian
19:30 Premieră: QUOD ERAT DEMONSTRANDUM (România, 2014, 107 min.; dramă) – regia: Andrei Gruzsniczki – cu: Sorin Leoveanu, Ofelia Popii, Florin Piersic Jr., Virgil Ogăşanu, Tora Vasilescu, Marc Titieni, Dorian Boguţă, Alina Berzunţeanu, Lucian Ifrim, George Alexandru, Adelaida Zamfira, Paul Ipate, Mihai Călin, Dan Tudor, Medeea Marinescu
Joi, 16 octombrie
16:30 Premieră: CE-AR FI DACĂ? (CUVÂNTUL CU F) / THE F WORD (WHAT IF) (Canada-Irlanda, 2013, 98 min.; comedie romantică) – regia: Michael Dowse – cu: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Megan Park, Adam Driver, Mackenzie Davis
18:30 Premieră (tarif unic: 3 lei): ARMENOPOLIS, SUFLET ARMENESC (România, 2014, 58 min.; film documentar) – regia: Izabela Bostan Kevorkian, Florin Kevorkian
19:30 Premieră: QUOD ERAT DEMONSTRANDUM (România, 2014, 107 min.; dramă) – regia: Andrei Gruzsniczki – cu: Sorin Leoveanu, Ofelia Popii, Florin Piersic Jr., Virgil Ogăşanu, Tora Vasilescu, Marc Titieni, Dorian Boguţă, Alina Berzunţeanu, Lucian Ifrim, George Alexandru, Adelaida Zamfira, Paul Ipate, Mihai Călin, Dan Tudor, Medeea Marinescu
Vineri, 17 octombrie
17:30 Premieră: TERAPIE PENTRU CRIMĂ (România, 2014, 80 min.; comedie neagră) – regia: Kiki Vasilescu – cu: Claudia Pavel (Cream), Cătălin Ciurdar, Vlad Corbeanu, Robert Radoveanu, George Constantinescu
19:00 VIAŢA NU ÎŢI OFERĂ O A DOUA ŞANSĂ / ZINDAGI NA MILEGI DOBARA (India, 2011, 155 min.; comedie dramatică) – regia: Zoya Akhtar – cu: Katrina Kaif, Abhay Deol, Hrithik Roshan, Farhan Akhtar, Kalki Koechlin
Sâmbătă, 18 octombrie
13:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
15:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
16:30 PLANŞA (România, 2014, 83 min.; dramă, film romantic) – regia: Andrei Gheorghe – cu: Olimpia Melinte, Silvian Vâlcu, Marian Adochiţei, Gheorghe Horia
18:00 ÎN CURTE / DANS LA COUR (Franţa, 2014, 97 min.; comedie dramatică) – regia: Pierre Salvadori – cu: Catherine Deneuve, Gustave Kervern, Féodor Atkine, Pio Marmaï
20:00 AMERICA, VENIM! (România, 2014, 90 min.; comedie) – regia: Răzvan Săvescu – cu: Mihai Călin, Adrian Văncică, Gheorghe Ifrim, Tania Popa, Ioana Blaj, Ion Sapdaru, Alexandru Bindea, Mira Furlan, Ştefan Giurgiu
Duminică, 19 octombrie
13:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
14:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
16:00 LOVE BUS: CINCI POVEŞTI DE DRAGOSTE DIN BUCUREŞTI (România, 2014, 72 min.; film colectiv) – regia: Roxana Andrei, Mihai Mincan, Florin Babei, Constantin Radu Vasile, Andrei Georgescu – cu: Ada Galeş, Cătălin Jugravu, Andrei Ion, Tania Popa, Andrei Seuşan, Iulia Ciochină, Bogdan Zamfir, Cătălina Crişan, Issabela Yang, Nicolas Teodorescu, Carla Teaha, Ştefan Mircea, Alec Secăreanu, Victoria Răileanu
17:30 QUOD ERAT DEMONSTRANDUM (România, 2014, 107 min.; dramă) – regia: Andrei Gruzsniczki – cu: Sorin Leoveanu, Ofelia Popii, Florin Piersic Jr., Virgil Ogăşanu, Tora Vasilescu, Marc Titieni, Dorian Boguţă, Alina Berzunţeanu, Lucian Ifrim, George Alexandru, Adelaida Zamfira, Paul Ipate, Mihai Călin, Dan Tudor, Medeea Marinescu
19:30 BRÂNCUŞI DIN ETERNITATE (România, 2014, 100 min.; film biografic, dramă) – regia: Adrian Popovici – cu: Ioan Andrei Ionescu, Iulia Verdeş, Alexandru Potocean, Claudiu Bleonţ, Vlad Rădescu, Andra Negulescu
Marţi, 21 octombrie
18:00 TERAPIE PENTRU CRIMĂ (România, 2014, 80 min.; comedie neagră) – regia: Kiki Vasilescu – cu: Claudia Pavel (Cream), Cătălin Ciurdar, Vlad Corbeanu, Robert Radoveanu, George Constantinescu
20:00 Independent Union (tarif unic: 3 lei): LUMINĂ FIRAVĂ (România, 2013, 14 min.; horror) – regia: Florina Dumitrache – cu: Dorin Andone, Amalia Ciolan, Marius Manole, Olga Taisia Podaru, Vlad Gorneanu, Andrei Epure; BRUIAJ (România, 2013, 13 min.; comedie horror) – regia: Bogdan Drumea – cu: Ilona Brezoianu, Lorena Luchian, George Lepădatu – subtitluri în engleză – proiecţie specială cu invitaţi
Miercuri, 22 octombrie
17:30 Premieră: ÎN CURTE / DANS LA COUR (Franţa, 2014, 97 min.; comedie dramatică) – regia: Pierre Salvadori – cu: Catherine Deneuve, Gustave Kervern, Féodor Atkine, Pio Marmaï
19:30 CAMERA GROAZEI / KVINDEN I BURET (Danemarca-Germania-Suedia, 2013, 97 min.; thriller, film de mister, adaptare după romanul lui Jussi Adler-Olsen) – regia: Mikkel Nørgaard – cu: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Sonja Richter
Joi, 23 octombrie
18:00 PLANŞA (România, 2014, 83 min.; dramă, film romantic) – regia: Andrei Gheorghe – cu: Olimpia Melinte, Silvian Vâlcu, Marian Adochiţei, Gheorghe Horia
19:30 NUNTĂ ÎN OFSAID / LA GRAN FAMILIA ESPAÑOLA (Spania, 2013, 101 min.; comedie) – regia: Daniel Sánchez Arévalo – cu: Antonio de la Torre, Roberto Álamo, Quim Gutiérrez, Miguel Fernández, Verónica Echegui
Vineri, 24 octombrie
17:30 QUOD ERAT DEMONSTRANDUM (România, 2014, 107 min.; dramă) – regia: Andrei Gruzsniczki – cu: Sorin Leoveanu, Ofelia Popii, Florin Piersic Jr., Virgil Ogăşanu, Tora Vasilescu, Marc Titieni, Dorian Boguţă, Alina Berzunţeanu, Lucian Ifrim, George Alexandru, Adelaida Zamfira, Paul Ipate, Mihai Călin, Dan Tudor, Medeea Marinescu
19:30 Premieră: ÎN CURTE / DANS LA COUR (Franţa, 2014, 97 min.; comedie dramatică) – regia: Pierre Salvadori – cu: Catherine Deneuve, Gustave Kervern, Féodor Atkine, Pio Marmaï
Sâmbătă, 25 octombrie
12:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
14:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
15:30 NUNTĂ ÎN OFSAID / LA GRAN FAMILIA ESPAÑOLA (Spania, 2013, 101 min.; comedie) – regia: Daniel Sánchez Arévalo – cu: Antonio de la Torre, Roberto Álamo, Quim Gutiérrez, Miguel Fernández, Verónica Echegui
17:30 KYRA KYRALINA (România, 2014, 99 min.; dramă, film de epocă, adaptare după nuvela omonimă şi alte scrieri ale lui Panait Istrati) – regia: Dan Piţa – cu: Iulia Dumitru, Iulia Cîrstea, Corneliu Ulici, Ştefan Iancu, Mircea Rusu, Florin Zamfirescu – subtitluri în engleză
19:30 QUOD ERAT DEMONSTRANDUM (România, 2014, 107 min.; dramă) – regia: Andrei Gruzsniczki – cu: Sorin Leoveanu, Ofelia Popii, Florin Piersic Jr., Virgil Ogăşanu, Tora Vasilescu, Marc Titieni, Dorian Boguţă, Alina Berzunţeanu, Lucian Ifrim, George Alexandru, Adelaida Zamfira, Paul Ipate, Mihai Călin, Dan Tudor, Medeea Marinescu
Duminică, 26 octombrie
12:30 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
14:00 Minicinema (tarif unic: 5 lei): AVENTURILE LUI CAP PĂTRAT ŞI CAP ROTUND / THE STRESSFUL ADVENTURES OF BOXHEAD & ROUNDHEAD (SUA-România, 2014, 70 min.; film de animaţie) – regia: Elliot Cowan – cu (voci): Boris Hiestand, Elliot Cowan, Jeremy Beck
15:30 CAMERA GROAZEI / KVINDEN I BURET (Danemarca-Germania-Suedia, 2013, 97 min.; thriller, film de mister, adaptare după romanul lui Jussi Adler-Olsen) – regia: Mikkel Nørgaard – cu: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Sonja Richter
17:30 QUOD ERAT DEMONSTRANDUM (România, 2014, 107 min.; dramă) – regia: Andrei Gruzsniczki – cu: Sorin Leoveanu, Ofelia Popii, Florin Piersic Jr., Virgil Ogăşanu, Tora Vasilescu, Marc Titieni, Dorian Boguţă, Alina Berzunţeanu, Lucian Ifrim, George Alexandru, Adelaida Zamfira, Paul Ipate, Mihai Călin, Dan Tudor, Medeea Marinescu
19:30 CE-AR FI DACĂ? (CUVÂNTUL CU F) / THE F WORD (WHAT IF) (Canada-Irlanda, 2013, 98 min.; comedie romantică) – regia: Michael Dowse – cu: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Megan Park, Adam Driver, Mackenzie Davis
Marţi, 28 octombrie
17:30 PLANŞA (România, 2014, 83 min.; dramă, film romantic) – regia: Andrei Gheorghe – cu: Olimpia Melinte, Silvian Vâlcu, Marian Adochiţei, Gheorghe Horia
19:00 VIAŢA NU ÎŢI OFERĂ O A DOUA ŞANSĂ / ZINDAGI NA MILEGI DOBARA (India, 2011, 155 min.; comedie dramatică) – regia: Zoya Akhtar – cu: Katrina Kaif, Abhay Deol, Hrithik Roshan, Farhan Akhtar, Kalki Koechlin
Miercuri, 29 octombrie
17:30 AMERICA, VENIM! (România, 2014, 90 min.; comedie) – regia: Răzvan Săvescu – cu: Mihai Călin, Adrian Văncică, Gheorghe Ifrim, Tania Popa, Ioana Blaj, Ion Sapdaru, Alexandru Bindea, Mira Furlan, Ştefan Giurgiu
19:30 NUNTĂ ÎN OFSAID / LA GRAN FAMILIA ESPAÑOLA (Spania, 2013, 101 min.; comedie) – regia: Daniel Sánchez Arévalo – cu: Antonio de la Torre, Roberto Álamo, Quim Gutiérrez, Miguel Fernández, Verónica Echegui
Joi, 30 octombrie
18:00 TERAPIE PENTRU CRIMĂ (România, 2014, 80 min.; comedie neagră) – regia: Kiki Vasilescu – cu: Claudia Pavel (Cream), Cătălin Ciurdar, Vlad Corbeanu, Robert Radoveanu, George Constantinescu
19:30 CAMERA GROAZEI / KVINDEN I BURET (Danemarca-Germania-Suedia, 2013, 97 min.; thriller, film de mister, adaptare după romanul lui Jussi Adler-Olsen) – regia: Mikkel Nørgaard – cu: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Sonja Richter
Vineri, 31 octombrie
17:30 VINERI SEARĂ (România, 2014, 98 min.; comedie neagră, dramă) – regia: Jamil Hendi – cu: Oana-Irina Duţu, Adi Loghin, Ion Haiduc, Nicu Rotaru, Vasile Calofir, Dorotheea Petre, Marius Bodochi, Valentin Teodosiu, Magda Catone, Cătălin Coşarcă, Cristi Toma – subtitluri în engleză
19:30 Premieră: HĂRŢI CĂTRE STELE / MAPS TO THE STARS (Canada-SUA-Germania-Franţa, 2014, 111 min.; dramă) – regia: David Cronenberg – cu: Julianne Moore, Robert Pattinson, Sarah Gadon, John Cusack, Mia Wasikowska, Carrie Fisher, Olivia Williams
CINEMA EFORIE
Duminică, 21 septembrie
16:30 Tamara Buciuceanu, 85 de ani (10 august): PRIMĂVARA BOBOCILOR (România, 1987, 82 min.; comedie) – regia: Mircea Moldovan – cu: Horaţiu Mălăele, Tamara Buciuceanu, Dem Rădulescu, Anda Onesa, Tora Vasilescu
Marţi, 23 septembrie
17:30 Tamara Buciuceanu, 85 de ani (10 august): CUIBUL DE VIESPI (România, 1987, 110 min.; comedie, adaptare după piesa „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu) – regia: Horea Popescu – cu: Tamara Buciuceanu, Coca Andronescu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Gheorghe Dinică, Ileana Stana Ionescu, Maria Ploae, Marin Moraru
Miercuri, 24 septembrie
20:00 Avangarda revizitată: Avangarda europeană (1919-1939) în Arhiva Naţională de Filme a României (concept şi viziune curatorială: Igor Mocanu) – ediţia a IV-a: Avangarda românească – sesiunea a VII-a: Constantin Brâncuşi – BRÂNCUȘI (România, 1996, 79 min.; film documentar – regia: Cornel Mihalache – cu: Traian Rocșoreanu, Dan Nasta, Varvara Ștefănescu, Constantin Drăgănescu; subiecte din jurnale de actualităţi despre Constantin Brâncuşi (1964-1970)
Sâmbătă, 27 septembrie
20:00 Avangarda revizitată: Avangarda europeană (1919-1939) în Arhiva Naţională de Filme a României (concept şi viziune curatorială: Igor Mocanu) – ediţia a IV-a: Avangarda românească – sesiunea a VII-a: Constantin Brâncuşi – BRÂNCUȘI (România, 1996, 79 min.; film documentar – regia: Cornel Mihalache – cu: Traian Rocșoreanu, Dan Nasta, Varvara Ștefănescu, Constantin Drăgănescu; subiecte din jurnale de actualităţi despre Constantin Brâncuşi (1964-1970)
Miercuri, 1 octombrie
Festivalul de Film Documentar
Bucureşti Docuart Fest 2014
(intrarea liberă)
Gala de deschidere a ediţiei a III-a
Joi, 2 octombrie
Festivalul de Film Documentar
Bucureşti Docuart Fest 2014
(intrarea liberă)
11:00 „Funcția sintactică și semantică a montajului” (master class susținut de Dana Bunescu)
14:00 Proiecţii din competiţia studenţească, urmate de sesiuni de Q&A
20:00 Proiecţie din competiţia principală
Vineri, 3 octombrie
Festivalul de Film Documentar
Bucureşti Docuart Fest 2014
(intrarea liberă)
11:00 „Documentarul de investigație” (master class susținut de Paula Herlo)
14:00 Proiecţii din competiţia principală, urmate de sesiuni de Q&A
Sâmbătă, 4 octombrie
Festivalul de Film Documentar
Bucureşti Docuart Fest 2014
(intrarea liberă)
11:00 „Documentarul istoric – filmul cu rol de document” (master class)
14:00 Proiecţii din competiţia principală, urmate de sesiuni de Q&A
Duminică, 5 octombrie
Festivalul de Film Documentar
Bucureşti Docuart Fest 2014
(intrarea liberă)
15:00 Proiecție documentare de arhivă
19:00 Gala de premiere a ediţiei a III-a
20:00 Film-invitat
Marţi, 14 octombrie
19:00 Luminiţa Gheorghiu, 65 de ani (1 septembrie): MOROMEŢII (România, 1987, 145 min.; dramă, adaptare după primul volum al romanului omonim de Marin Preda) – regia: Stere Gulea – cu: Victor Rebengiuc, Luminiţa Gheorghiu, Gina Patrichi, Dorel Vişan, Mitică Popescu, Florin Zamfirescu
Joi, 16 octombrie
17:00 Luminiţa Gheorghiu, 65 de ani (1 septembrie): MOROMEŢII (România, 1987, 145 min.; dramă, adaptare după primul volum al romanului omonim de Marin Preda) – regia: Stere Gulea – cu: Victor Rebengiuc, Luminiţa Gheorghiu, Gina Patrichi, Dorel Vişan, Mitică Popescu, Florin Zamfirescu
Duminică, 19 octombrie
16:00 Mircea Albulescu, 80 de ani (4 octombrie): LA CAPĂTUL LINIEI (România, 1983, 88 min.; dramă) – regia: Dinu Tănase – cu: Mircea Albulescu, Dan Condurache, Ioana Crăciunescu
Marţi, 21 octombrie
19:30 Mircea Albulescu, 80 de ani (4 octombrie): LA CAPĂTUL LINIEI (România, 1983, 88 min.; dramă) – regia: Dinu Tănase – cu: Mircea Albulescu, Dan Condurache, Ioana Crăciunescu
Joi, 23 octombrie
20:00 Avangarda revizitată: Avangarda europeană (1919-1939) în Arhiva Naţională de Filme a României (concept şi viziune curatorială: Igor Mocanu) – ediţia a IV-a: Avangarda românească – sesiunea a VIII-a: Gellu Naum; grafica militantă avangardistă – TALK-SHOW CU POETUL GELLU NAUM (România, 1996, 60 min.; film documentar) – regia: Cornel Todea – cu: Gellu Naum, Cornel Todea; subiecte din jurnale de actualităţi despre Aurel Baugh, Geo Bogza, Titina și Ion Călugăru, Iosif Iser, Medi Weschler Dinu, Scarlat Callimachi, Jules Perahim, Gellu Naum, Sașa Pană, Eugen Ionescu (1945-1972)
Vineri, 24 octombrie
18:00 BLOW-UP: Povestea unui detaliu – proiecţie de film: BLOW-UP (BLOWUP, Marea Britanie-Italia-SUA, 1966, 111 min.; dramă, thriller, adaptare după povestirea „Funigei” / „Las Babas del diablo” de Julio Cortázar) – regia: Michelangelo Antonioni – cu: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles, John Castle, Jane Birkin, Peter Bowles; expoziţie de fotografie
Sâmbătă, 25 octombrie
20:00 Avangarda revizitată: Avangarda europeană (1919-1939) în Arhiva Naţională de Filme a României (concept şi viziune curatorială: Igor Mocanu) – ediţia a IV-a: Avangarda românească – sesiunea a VIII-a: Gellu Naum; grafica militantă avangardistă – TALK-SHOW CU POETUL GELLU NAUM (România, 1996, 60 min.; film documentar) – regia: Cornel Todea – cu: Gellu Naum, Cornel Todea; subiecte din jurnale de actualităţi despre Aurel Baugh, Geo Bogza, Titina și Ion Călugăru, Iosif Iser, Medi Weschler Dinu, Scarlat Callimachi, Jules Perahim, Gellu Naum, Sașa Pană, Eugen Ionescu (1945-1972)
Duminică, 26 octombrie
16:00 Olga Tudorache, 85 de ani (11 octombrie): DOMNIŞOARA AURICA (România, 1986, 100 min.; dramă psihologică, film social, adaptare după povestirea lui Eugen Barbu) – regia: Şerban Marinescu – cu: Marga Barbu, Olga Tudorache, Valentin Uritescu, Dan Condurache, Marcel Iureş, Dorel Vişan
18:00 Gheorghe Vitanidis, 85 de ani (1 octombrie): RĂUTĂCIOSUL ADOLESCENT (NELINIŞTEA) (România, 1969, 90 min.; dramă, film psihologic) – regia: Gheorghe Vitanidis – cu: Iurie Darie, Irina Petrescu, Virgil Ogăşanu, Ioana Bulcă
Luni, 27 octombrie
19:30 Ziua Mondială a Patrimoniului Audiovizual (UNESCO) (intrarea liberă): FAPT DIVERS ÎN PRIMA PAGINĂ / SBATTI IL MOSTRO IN PRIMA PAGINA (Italia-Franţa, 1972, 90 min.; dramă, thriller, film politic) – regia: Marco Bellocchio – cu: Gian Maria Volonté, Carla Tatò, Fabio Garriba, John Steiner, Laura Betti – subtitluri în română
Marţi, 28 octombrie
17:30 Gheorghe Vitanidis, 85 de ani (1 octombrie): RĂUTĂCIOSUL ADOLESCENT (NELINIŞTEA) (România, 1969, 90 min.; dramă, film psihologic) – regia: Gheorghe Vitanidis – cu: Iurie Darie, Irina Petrescu, Virgil Ogăşanu, Ioana Bulcă
19:30 Mircea Albulescu, 80 de ani (4 octombrie): ŞAPTE ZILE (România, 1973, 85 min.; film de spionaj) – regia: Mircea Veroiu – cu: Mircea Albulescu, Irina Petrescu, Victor Rebengiuc, George Motoi
Miercuri, 29 octombrie
19:30 Olga Tudorache, 85 de ani (11 octombrie): DOMNIŞOARA AURICA (România, 1986, 100 min.; dramă psihologică, film social, adaptare după povestirea lui Eugen Barbu) – regia: Şerban Marinescu – cu: Marga Barbu, Olga Tudorache, Valentin Uritescu, Dan Condurache, Marcel Iureş, Dorel Vişan
Joi, 30 octombrie
18:00 Mircea Albulescu, 80 de ani (4 octombrie): ŞAPTE ZILE (România, 1973, 85 min.; film de spionaj) – regia: Mircea Veroiu – cu: Mircea Albulescu, Irina Petrescu, Victor Rebengiuc, George Motoi
Vineri, 31 octombrie
Halloween Invasion & Terror Marathon
(Maraton horror la Cinematecă:
Invazie! Teroare!)
Tarif unic pentru întregul eveniment (21:00-05:00): 10 lei.
Proiecţie Invasion: INVAZIA JEFUITORILOR DE TRUPURI / INVASION OF THE BODY SNATCHERS (SUA, 1956, 80 min.; film de groază) – regia: Don Siegel – cu: Kevin McCarthy, Dana Wynter, Larry Gates, King Donovan, Carolyn Jones
Proiecţie Terror: DEMENTIA 13 (SUA, 1963, 75 min.; film de groază) – regia: Francis Ford Coppola – cu: William Campbell, Luana Anders, Bart Patton, Mary Mitchel, Patrick Magee, Eithne Dunne
Panel: Estetica horror şi cenzura în banda desenată
Proiecţie Invasion: NOAPTEA MORŢILOR VII / NIGHT OF THE LIVING DEAD (SUA, 1968, 96 min.; film de groază) – regia: George A. Romero – cu: Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Keith Wayne, Judith Ridley
Proiecţie Terror: ROŞU INTENS / PROFONDO ROSSO (Italia, 1975, 126 min.; film de groază) – regia: Dario Argento – cu: David Hemmings, Daria Nicoldi, Gabriele Lavia, Macha Meril, Eros Pagni, Giuliana Calandra