TONI ERDMANN și documentarul CINEMA, MON AMOUR, premiere la Cinemateca Română
Program Cinemateca Union (Sala Paul Călinescu)
Marţi, 18 octombrie
17:00 SEX DUPĂ REŢETĂ / KIKI, EL AMOR SE HACE (Spania, 2016, 102 min.; comedie) – regia: Paco León – cu: Álex García, Natalia de Molina, Paco León, Bélen Cuesta
19:00 CE ASCUND FEMEILE / SOUS LES JUPES DES FILLES (Franţa, 2014, 116 min.; comedie) – regia: Audrey Dana – cu: Isabelle Adjani, Vanessa Paradis, Laetitia Casta, Audrey Dana, Julie Ferrier
Miercuri, 19 octombrie
17:00 ULTIMUL REGE / BIRKEBEINERNE (Norvegia, 2016, 99 min.; dramă, film istoric, film de aventuri) – regia: Nils Gaup – cu: Michael Aasen, Anders Dahlberg, Åsmund Brede Eike, Stig Henrik Hoff, Kristofer Hivju
19:00 JULIETA (Spania, 2016, 99 min.; dramă, film romantic, adaptare după povestiri de Alice Munro) – regia: Pedro Almodóvar – cu: Emma Suárez, Adriana Ugarte, Rossy de Palma, Michelle Jenner, Inma Cuesta
Joi, 20 octombrie
17:00 JULIETA (Spania, 2016, 99 min.; dramă, film romantic, adaptare după povestiri de Alice Munro) – regia: Pedro Almodóvar – cu: Emma Suárez, Adriana Ugarte, Rossy de Palma, Michelle Jenner, Inma Cuesta
19:00 CÂINI (România-Franţa-Bulgaria-Qatar, 2016, 104 min.; dramă, thriller) – regia: Bogdan Mirică – cu: Dragoş Bucur, Gheorghe Visu, Vlad Ivanov, Raluca Aprodu, Costel Caşcaval, Constantin Cojocaru, Emilian Oprea – subtitluri în engleză / English subtitles
Vineri, 21 octombrie
16:00 Premieră: TONI ERDMANN (Germania-Austria- România, 2016, 164 min.; comedie dramatică) – regia: Maren Ade – cu: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Witterborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Ingrid Bişu, Vlad Ivanov, Victoria Cociaş
19:00 Premieră: CINEMA, MON AMOUR (România, 2016, 70 min.; film documentar) – regia: Alexandru Belc; NUNŢI, MUZICI ŞI CASETE VIDEO (România, 2008, 52 min.; film documentar) – regia: Tudor Giurgiu – subtitluri în engleză / English subtitles
Sâmbătă, 22 octombrie
10:00 Minicinema (filme pentru copii şi adolescenţi; tarif unic: 5 lei), premieră: GRUFFALO / THE GRUFFALO (serie de patru filme scurte, Marea Britanie-Germania, 2009-2015, 4 x 27 min.; film de animaţie, film pentru copii) – regia: Max Lang, Jakob Schuh, Uwe Heidschötter, Johannes Weiland, Jan Lachauer, Jeroen Jaspaert, Daniel Snaddon – 1. GRUFFALO / THE GRUFFALO; 2. COPILUL LUI GRUFFALO / THE GRUFFALO’S CHILD; 3. PE MĂTURĂ / ROOM ON THE BROOM; 4. DOMNUL BĂŢ / STICK MAN – dublaj în română
12:00 Minicinema (filme pentru copii şi adolescenţi; tarif unic: 5 lei), premieră: CINCI / FIVE (Franţa, 2016, 102 min.; comedie, film pentru tineri) – regia: Igor Gotesman – cu: Igor Gotesman, François Civil, Pierre Niney
14:00 Premieră: TONI ERDMANN (Germania-Austria- România, 2016, 164 min.; comedie dramatică) – regia: Maren Ade – cu: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Witterborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Ingrid Bişu, Vlad Ivanov, Victoria Cociaş
17:00 Premieră: CINEMA, MON AMOUR (România, 2016, 70 min.; film documentar) – regia: Alexandru Belc; NUNŢI, MUZICI ŞI CASETE VIDEO (România, 2008, 52 min.; film documentar) – regia: Tudor Giurgiu – subtitluri în engleză / English subtitles
19:30 JULIETA (Spania, 2016, 99 min.; dramă, film romantic, adaptare după povestiri de Alice Munro) – regia: Pedro Almodóvar – cu: Emma Suárez, Adriana Ugarte, Rossy de Palma, Michelle Jenner, Inma Cuesta
Duminică, 23 octombrie
10:00 Minicinema (filme pentru copii şi adolescenţi; tarif unic: 5 lei), premieră: GRUFFALO / THE GRUFFALO (serie de patru filme scurte, Marea Britanie-Germania, 2009-2015, 4 x 27 min.; film de animaţie, film pentru copii) – regia: Max Lang, Jakob Schuh, Uwe Heidschötter, Johannes Weiland, Jan Lachauer, Jeroen Jaspaert, Daniel Snaddon – 1. GRUFFALO / THE GRUFFALO; 2. COPILUL LUI GRUFFALO / THE GRUFFALO’S CHILD; 3. PE MĂTURĂ / ROOM ON THE BROOM; 4. DOMNUL BĂŢ / STICK MAN – dublaj în română
12:00 Minicinema (filme pentru copii şi adolescenţi; tarif unic: 5 lei), premieră: CINCI / FIVE (Franţa, 2016, 102 min.; comedie, film pentru tineri) – regia: Igor Gotesman – cu: Igor Gotesman, François Civil, Pierre Niney
14:00 Premieră: TONI ERDMANN (Germania-Austria- România, 2016, 164 min.; comedie dramatică) – regia: Maren Ade – cu: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Witterborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Ingrid Bişu, Vlad Ivanov, Victoria Cociaş
17:00 Premieră: CINEMA, MON AMOUR (România, 2016, 70 min.; film documentar) – regia: Alexandru Belc; NUNŢI, MUZICI ŞI CASETE VIDEO (România, 2008, 52 min.; film documentar) – regia: Tudor Giurgiu – subtitluri în engleză / English subtitles
19:30 JULIETA (Spania, 2016, 99 min.; dramă, film romantic, adaptare după povestiri de Alice Munro) – regia: Pedro Almodóvar – cu: Emma Suárez, Adriana Ugarte, Rossy de Palma, Michelle Jenner, Inma Cuesta
Marţi, 25 octombrie
16:00 Premieră: TONI ERDMANN (Germania-Austria- România, 2016, 164 min.; comedie dramatică) – regia: Maren Ade – cu: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Witterborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Ingrid Bişu, Vlad Ivanov, Victoria Cociaş
19:00 Premieră: CINEMA, MON AMOUR (România, 2016, 70 min.; film documentar) – regia: Alexandru Belc; NUNŢI, MUZICI ŞI CASETE VIDEO (România, 2008, 52 min.; film documentar) – regia: Tudor Giurgiu – subtitluri în engleză / English subtitles
Miercuri, 26 octombrie
16:00 Premieră: TONI ERDMANN (Germania-Austria- România, 2016, 164 min.; comedie dramatică) – regia: Maren Ade – cu: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Witterborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Ingrid Bişu, Vlad Ivanov, Victoria Cociaş
19:00 Premieră: CINEMA, MON AMOUR (România, 2016, 70 min.; film documentar) – regia: Alexandru Belc; NUNŢI, MUZICI ŞI CASETE VIDEO (România, 2008, 52 min.; film documentar) – regia: Tudor Giurgiu – subtitluri în engleză / English subtitles
Joi, 27 octombrie
16:00 Premieră: TONI ERDMANN (Germania-Austria- România, 2016, 164 min.; comedie dramatică) – regia: Maren Ade – cu: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Witterborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Ingrid Bişu, Vlad Ivanov, Victoria Cociaş
19:00 HipTrip Travel Film Festival, ediţia a treia; Ziua Mondială a Patrimoniului Audiovizual (UNESCO); intrarea liberă: NESFÂRŞITA VARĂ / THE ENDLESS SUMMER (SUA, 1966, 95 min.; film documentar) – regia: Bruce Brown – subtitluri în română
Cinemateca Eforie (Sala Jean Georgescu)
Marţi, 18 octombrie
17:00 Francisco Rabal (n. Francisco Rabal Valera), 15 ani de la moarte (29 august): PESCARII DIN ARHIPELAG / LA GRANDE STRADA AZZURA (Italia-Franţa-RFG-Iugoslavia, 1957, 102 min., 35mm; dramă, film romantic, ecranizarea romanului lui Franco Solinas) – regia: Gillo Pontecorvo, Maleno Malenotti – cu: Yves Montand, Alida Valli, Francisco Rabal, Terence Hill – subtitluri în română
19:00 Istoria filmului universal în capodopere (tarif unic: 3 lei): OMUL CU APARATUL DE FILMAT / CHELOVEK S KINOAPPARATOM (URSS, 1929, 68 min.; film documentar, film experimental, film mut cu acompaniament muzical) – regia: Dziga Vertov – subtitluri în română
Miercuri, 19 octombrie
17:00 John Huston, 110 ani de la naştere (5 august): ŞOIMUL BLESTEMAT (ŞOIMUL MALTEZ) / THE MALTESE FALCON (SUA, 1941, 82 min., 35mm; film noir, adaptare după romanul omonim al lui Dashiell Hammett) – regia: John Huston – cu: Humphrey Bogart, Mary Astor, Peter Lorre, Gladys George, Sydney Greenstreet – subtitluri în română
19:00 Ziua marilor autori – Charles Chaplin (tarif unic: 3 lei): CONTESA DIN HONG KONG / A COUNTESS FROM HONG KONG (SUA, 1967, 120 min.; comedie, film romantic) – regia: Charlie Chaplin – cu: Marlon Brando, Sophia Loren, Sydney Chaplin, Tippi Hedren – subtitluri în română
Joi, 20 octombrie
16:00 SIERANEVADA (România-Franţa-Bosnia şi Herţegovina-Croaţia-Republica Macedonia, 2016, 173 min.; comedie dramatică) – regia: Cristi Puiu – cu: Mimi Brănescu, Bogdan Dumitrache, Judith State, Cătălina Moga, Dana Dogaru, Ana Ciontea, Sorin Medeleni, Marin Grigore, Rolando Matsangos, Marian Râlea, Ioana Crăciunescu, Tatiana Iekel, Simona Ghiţă – subtitluri în engleză / English subtitles
19:00 120 de ani de istorie a filmului maghiar (tarif unic: 5 lei): IUBIRE / SZERELEM (Ungaria, 1971, 85 min.; dramă, adaptare după o nuvelă de Tibor Déry) – regia: Károly Makk – cu: Lili Darvas, Mari Törőcsik, Iván Darvas, László Mensáros, Erzsi Orsolya, Tibor Bitskey, András Ambrus, Eszter Szakács – subtitluri în română
Vineri, 21 octombrie
17:00 Fritz Lang, 40 de ani de la moarte (2 august): M: UN ORAŞ ÎŞI CAUTĂ UCIGAŞUL / M – EINE STADT SUCHT EINEN MÖRDER (Germania, 1931, 99 min., 35mm; dramă, film noir) – regia: Fritz Lang – cu: Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut, Otto Wernicke, Gustaf Gründgens – subtitluri în română
19:00 Cineclubul FILM (proiecţie specială cu invitaţi; tarif unic: 3 lei): LA CAPĂTUL LINIEI (România, 1983, 88 min., 35mm; dramă) – regia: Dinu Tănase – cu: Mircea Albulescu, Dan Condurache, Ioana Crăciunescu
Sâmbătă, 22 octombrie
15:00 Jacques Becker, 110 ani de la naştere (15 septembrie): GOUPI MÂNĂ ROŞIE / GOUPI MAINS ROUGES (Franţa, 1943, 91 min., 35mm; dramă, adaptare după un roman de Pierre Véry) – regia: Jacques Becker – cu: Fernand Ledoux, Georges Rollin, Blanchette Brunoy, Maurice Schutz – subtitluri în română
17:00 SIERANEVADA (România-Franţa-Bosnia şi Herţegovina-Croaţia-Republica Macedonia, 2016, 173 min.; comedie dramatică) – regia: Cristi Puiu – cu: Mimi Brănescu, Bogdan Dumitrache, Judith State, Cătălina Moga, Dana Dogaru, Ana Ciontea, Sorin Medeleni, Marin Grigore, Rolando Matsangos, Marian Râlea, Ioana Crăciunescu, Tatiana Iekel, Simona Ghiţă – subtitluri în engleză / English subtitles
20:00 Miklós Jancsó, 95 de ani de la naştere (27 septembrie): ROŞII ŞI ALBII / CSILLAGOSOK, KATONÁK (Ungaria-URSS, 1967, 88 min., 35mm; dramă, film istoric) – regia: Miklós Jancsó – cu: József Madaras, Tibor Molnár, András Kozák, Nikita Mihalkov – subtitluri în română
Duminică, 23 octombrie
16:00 Nicholas Ray (n. Raymond Nicholas Kienzle Jr.), 105 ani de la naştere (7 august): JOHNNY GUITAR / JOHNNY GUITAR (SUA, 1954, 108 min., 35mm; western, adaptare după un roman de Roy Chanslor) – regia: Nicholas Ray – cu: Sterling Hayden, Joan Crawford, Ben Cooper, Scott Brady, Ernest Borgnine, John Carradine – subtitluri în română
18:00 CÂINI (România-Franţa-Bulgaria-Qatar, 2016, 104 min.; dramă, thriller) – regia: Bogdan Mirică – cu: Dragoş Bucur, Gheorghe Visu, Vlad Ivanov, Raluca Aprodu, Costel Caşcaval, Constantin Cojocaru, Emilian Oprea – subtitluri în engleză / English subtitles
20:00 John Huston, 110 ani de la naştere (5 august): ŞOIMUL BLESTEMAT (ŞOIMUL MALTEZ) / THE MALTESE FALCON (SUA, 1941, 82 min., 35mm; film noir, adaptare după romanul omonim al lui Dashiell Hammett) – regia: John Huston – cu: Humphrey Bogart, Mary Astor, Peter Lorre, Gladys George, Sydney Greenstreet – subtitluri în română
Marţi, 25 octombrie
17:00 Nicholas Ray (n. Raymond Nicholas Kienzle Jr.), 105 ani de la naştere (7 august): JOHNNY GUITAR / JOHNNY GUITAR (SUA, 1954, 108 min., 35mm; western, adaptare după un roman de Roy Chanslor) – regia: Nicholas Ray – cu: Sterling Hayden, Joan Crawford, Ben Cooper, Scott Brady, Ernest Borgnine, John Carradine – subtitluri în română
19:00 Fritz Lang, 40 de ani de la moarte (2 august): M: UN ORAŞ ÎŞI CAUTĂ UCIGAŞUL / M – EINE STADT SUCHT EINEN MÖRDER (Germania, 1931, 99 min., 35mm; dramă, film noir) – regia: Fritz Lang – cu: Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut, Otto Wernicke, Gustaf Gründgens – subtitluri în română
Miercuri, 26 octombrie
16:00 SIERANEVADA (România-Franţa-Bosnia şi Herţegovina-Croaţia-Republica Macedonia, 2016, 173 min.; comedie dramatică) – regia: Cristi Puiu – cu: Mimi Brănescu, Bogdan Dumitrache, Judith State, Cătălina Moga, Dana Dogaru, Ana Ciontea, Sorin Medeleni, Marin Grigore, Rolando Matsangos, Marian Râlea, Ioana Crăciunescu, Tatiana Iekel, Simona Ghiţă – subtitluri în engleză / English subtitles
19:00 CÂINI (România-Franţa-Bulgaria-Qatar, 2016, 104 min.; dramă, thriller) – regia: Bogdan Mirică – cu: Dragoş Bucur, Gheorghe Visu, Vlad Ivanov, Raluca Aprodu, Costel Caşcaval, Constantin Cojocaru, Emilian Oprea – subtitluri în engleză / English subtitles
Joi, 27 octombrie
19:30 HipTrip Travel Film Festival, ediţia a treia (gala de deschidere, proiecţie în prezenţa regizorului): EL CLÁSICO (Irak-Norvegia, 2016, 97 min.; dramă) – regia: Halkawt Mustafa – cu: Wrya Ahmed, Dana Ahmes, Kamaran Raoof, Rozhin Sharifi – subtitluri în română